Antik Tarih: Ovid (MÖ 43 - MS 17)

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
[Resim: ovid.jpg]


Ovid (MÖ 43 - MS 17)


Publius Ovidius Naso, daha çok bilinen adıyla Ovid, Roma İmparatorluğunun meşhur yazarlarından birisiydi. Yazdığı genellikle çift mısra şeklinde şiirler tarihte Chaucer, Milton, Dante, Shakespeare ve Goethe gibi yazarlara ilham kaynağı oldu. Roma halkı tarafından sevilen öykü şiirler kaleme alan Ovid, tam sebebi bilinmese de yüksek ihtimalle yine bu sevilen şiirler neticesinde İmparator Augustus tarafından sürgün edilecekti.Tanınmış bir aileden gelen Ovid, Roma'nın biraz doğusunda Abruzzo'da milattan önce 43 senesinde hayata geldiğinde Roma Cumhuriyeti düşmüştü ve Octavian varisi olduğu Jül Sezar'ın katillerinin peşindeydi. Döneminin birçok soylu ailesinde de benzeri görüldüğü üzere Ovid'in de ailesi, özellikle babası, onun hukuk okuyup ardından politikaya atılmasını istiyordu. Hatip Arellius Fuscus ve sözbilimci Porcius Latro tarafından eğitim görmek üzere Roma'ya giden Ovid, öğrenciliği esnasında birçok Romalı gibi Yunan adalarını gezdi.Ailesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen birkaç basit kamu pozisyonu sonrasında görevinden ayrılan Ovid, Marcus Valerius Messalla Corvinus'un desteğiyle başarılı oldu ve zaman içerisinde Roma genelinde tanınan bir şair haline geldi. Ancak ne yazık ki bu tanınırlığı başına geleceklerden kendisini kurtaramayacaktı.[Resim: ovid4.jpg]Nurnberg Kroniğinde Ovid, 1493.


Meşhur Eserleri

Tarihçi Livy'nin döneminde yaşamış Ovid, Virgil ve Horace gibi yazarlarının geçmişteki antik Yunan yazarlarıyla yarışabilecek bir "Latin Edebiyatı" dönemi oluşturdukları söylenir. Ancak Virgil ve Horace'den farklı olarak, Ovid İmparator Augustus'un saray ahalisi arasında kendisine yer edinememiştir. Modern tarihçilerin de tam olarak anlayamadığı bir sebepten Ovid kendisini imparatora sevdirmekte başarısız olmuştur. Bu duruma Ovid'in eserlerinin teması sebep olmuş olabilir.Ovid'in ilk kitabı olan "Aşk Kitabı" milattan önce 22 senesinde çıktı ve büyük bir başarı elde etti. Bu kitapta sevdiği kızı elde etmeye çalışan bir gencin başına gelen talihsizlikler konu alınıyordu. Bir başka kitabında Yunan ve Romalı efsanevi kadın figürlerinin dilinden sevgililerine mektuplar yazdı. Bir diğer kitapta kadınların makyaj kullanımını savunmakla kalmadı, aynı zamanda çeşitli makyaj tarifleri listeledi. Bir kitabında ilişkiyi ideal bir şekilde sona erdirme tekniklerini sıralayan Ovid, "Aşk Sanatı" ismindeki kitabında hem erkeklere hem de kadınlara aşk hayatları için çeşitli tavsiyeler sunuyordu.Alıntı:Ovid :İlk karşılaşacağınız zorluk sevginize değecek birini bulmak, ikinci zorluk bu kişiyi elde etmek, üçüncüsü zorluk ise sevginizi sürdürmeyi başarmak.

Roma'dan sürgün edilmesine de yüksek ihtimalle bu kitap sebep oldu.Ovid'in belki de günümüz okuyucuları için en çok bilinen eseri Dönüşümler isminde efsanelerin konu alındığı 15 kitaplık seridir. Bu seride Ovid dünyanın yaratılışından Sezar'ın ölümüne kadarlık süreçte sadece insanların tanrılarla olan etkileşimini değil, aynı zamanda Perseus, Theseus, Hektor ve Aşil gibi kahramanları da işlemiştir. Bu seri Ovid'in ikili mısralar biçiminde yazılmamış nadir eserlerindendir.Ovid bu eserini Augustus tarafından sürgüne gönderilmeden önce yazmaya başlamış, sürgüne gönderildiği yıl tamamlamıştı.Alıntı:Metamorphoses, 3 :Zihnim yeni bedenlerin hikayelerini anlatmak üzere dönüşüm geçirdi. Ey tanrılar, siz ki bu değişimlere hükmettiniz, bunları bana sağlayın ki şarkım dünyanın yaratılışından günümüze hiç kesilmeden devam edebilsin.

15. kitapta hem Roma hem de kendi geleceğinden bahsediyordu.Alıntı:Metamorphoses, 311 :Roma'nın gücünün ulaştığı her yerde adım dudaklarda olacak. Eğer çalgıcıların kehanetleri doğruysa, bu asırlarca meşhur biri olarak tanınacağım anlamına geliyor.

[Resim: ovid2.jpg]"Ovid İskit Topraklarında", 1859.
Sürgün

Ovid'in aşk temalı eserleri İmparator Augustus'un ahlak temalı politikalarıyla pek örtüşmüyordu. Augustus Cumhuriyetin düşüşünü ve İmparatorluğun içerisinde bulunduğu kötü durumu ahlaki eksiklere dayandırıyordu. İronik bir biçimde bu sorundan Augustus tarafından suikastle öldürülen Cicero da seneler önce eserlerinde bahsetmişti. Augustus Roma'nın özellikle din ve evlilik gibi alanlarda disiplin ağırlıklı eski geleneklerine geri dönmesi gerektiğini düşünüyordu ve tahmin edeceğiniz üzere Ovid bu konuda biraz daha farklı fikirlere sahipti.Ne yazık ki Ovid düşüncelerini daha fazla kendisinde saklayamadı ve İmparatorun politikalarına zıt olan yaşam biçimini yazdığı şiirlerine konu edindi. Bu şiirlerde imparatorun özel hayatını, evliliğini ve hatta karısı Livia'nın giyim kuşamıyla ilgilienen saray görevlilerine sahip olmasına karşın nasıl göründüğüyle pek ilgilenmemesini eleştirdi. İmparator Augustus'un Ovid'in şiirlerinden pek hazzetmediği açıktı ancak Roma'dan sürgün edilmesinin gerçek sebebi hiçbir zaman açıklanmadı. Milattan sonra 8 senesinde günümüz Romanya topraklarında bulunan Tomis kentine sürgün edilen Ovid bu şehri "berbat bir yer" diye özetleyecekti.Augustus Ovid'i kadınları sapkınlığa teşvik etmekle suçlamış olsa da, bazı tarihçiler Ovid'in sürgün edilmesinin gerçek sebebinin imparatorun kızı Julia ile ilgili bir skandal olabileceği, kendisinin görmemesi gereken bir şeyi görüp duymaması gereken bir şeyi duymuş olabileceği şeklinde tahminler yürütmüştür. Ovid'in sürgün edilmesi sonrasında tüm eserleri Roma kütüphanelerinde yasaklanmış olsa da, bu eserlerin halk arasındaki popülaritesi kitapların günümüze kadar ulaşmasını sağladı.Ovid hem Augustus hem de Tiberius döneminde Roma'ya geri dönmek istemiş olsa da bu isteği kabul edilmedi ve hayatının sonuna kadar Tomis kentinde yaşadı. Sürgündeyken yazarlığa devam etti ve "Pontus Mektupları" ve "Dertler" gibi eserler oluşturdu. Milattan sonra 17 senesinde sürgündeyken hayatını kaybeden Ovid Roma'ya gömülmek istemiş olsa da, bu isteğin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği bilinmemektedir.
Yukarı Çık Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Antik Tarih: Başkaldıran Vercingetorix (MÖ 82 - 46) Grange 0 73 07-08-2019, 10:36 PM
Son Yorum: Grange
  Antik Tarih: Alkibiades (MÖ 450 - 404) Grange 0 82 07-08-2019, 10:36 PM
Son Yorum: Grange
  Postklasik Tarih: Orhan Gazi (1281 - 1362) Grange 0 79 07-08-2019, 10:35 PM
Son Yorum: Grange
  Antik Tarih: Germanicus (MÖ 15 - MS 19) Grange 0 83 07-08-2019, 10:35 PM
Son Yorum: Grange
  Modern Tarih: Robert E. Lee'nin Teslimi ve Amerika İç Savaşı'nın Sonu (1865) Grange 0 71 07-08-2019, 10:35 PM
Son Yorum: Grange
  Modern Tarih: Napolyon'un Sürgünü (1814) Grange 0 98 07-08-2019, 10:35 PM
Son Yorum: Grange
  Modern Tarih: Amerikan İç Savaşı'nın Başlangıcı (1861) Grange 0 77 07-08-2019, 10:35 PM
Son Yorum: Grange
  Modern Tarih: Abraham Lincoln Suikasti (1865) Grange 0 73 07-08-2019, 10:35 PM
Son Yorum: Grange
  Modern Tarih: Lenin'in Dönüşü (1917) Grange 0 77 07-08-2019, 10:35 PM
Son Yorum: Grange
  Modern Tarih: Yugoslavya'nın Teslim Oluşu (1941) Grange 0 82 07-08-2019, 10:35 PM
Son Yorum: Grange

Anahtar Kelimeler

Antik Tarih: Ovid (MÖ 43 - MS 17) , Antik Tarih: Ovid (MÖ 43 - MS 17) indir , Antik Tarih: Ovid (MÖ 43 - MS 17) yükle , Antik Tarih: Ovid (MÖ 43 - MS 17) download , Antik Tarih: Ovid (MÖ 43 - MS 17) bedava , Antik Tarih: Ovid (MÖ 43 - MS 17) izle , Antik Tarih: Ovid (MÖ 43 - MS 17) dinle
Yönetim Ayarları
Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi